fbpx

Resim: Jakob Braun

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Yuhanna 9:1–25

İsa şu yanıtı verdi: Ne kendisi, ne de annesi babası günah işledi. Tanrı’nın işleri onun yaşamında görülsün diye kör doğdu. Yuhanna 9:3

Bir gün içime işleyen bir deneyim yaşadım. Epey büyük bir toplantıday­ken genç bir adamın yanında oturacak bir yer buldum. Onunla gayet ilginç bir konuşmamız oldu ve sonra başka insanlarla konuşmak için yanından ayrıldım. Akşamleyin birisi, konuştuğum o genç adama işaret ederek onun tamamen kör olduğunu bilip bilmediğimi sordu. Çok şaşırmıştım!

Ona çok acımıştım. Neşeli bir gençti, gençken, bir kızla evlenmeyi ümit ettiği sıralarda kör olmuştu. O erdemli genç kadın onunla evlenmişti ve adam da bahçe mobilyası yapma işinde başarılı olmuştu.

Aynı toplulukta bir başka genç adamın evlenmeden sadece birkaç ay önce felç geçirdiğini öğrendim. Ve o gece ilahi söylerken, genç bir kızın işa­ret dili kullanarak sağır bir kıza şarkıları açıklaması dikkatimi çekti.

Bu insanlar ve diğer engelliler için çok üzülüyorum. İnsanın eşini, ço­cuklarını ve Tanrı’nın yarattığı bütün güzellikleri görememesi acaba nasıl bir şey? Ya da bir şarkının, bir ilahinin müziğini duymadan tamamen sessizlik dolu bir dünyada yaşamak acaba nasıl bir şey?

Benden çok daha asil olan insanlar sağlıklı bir vücut gibi bir bereketten mahrum edilmişken ben de küçük rahatsızlıklardan ötürü sık sık büyük sı­kıntılar çekmişimdir.

Tanrı, harika armağanlarından ötürü daha minnettar olmamıza yardım etsin. Fiziksel engelleri olan insanlar için dua etmeyi de unutmayalım!

Sağlam kafalar ve sağlam vücutlar için çok minnettar olmalıyız.