fbpx

Rum kayıtlarında ismi “Aziz Tounom” veya “Hodja Amiris” olarak geçen ve Kudüs’te yer alan Osmanlı ordusunda hizmet eden askerin Türkçe ismi büyük ihtimalle Emir’dir. 1614 Paskalyasında Emir Kudüs’te bulunan Kutsal Kabir kilisesinin ayinine meraktan ötürü katılır. Ayin sırasında “kutsal ışık” veya “kutsal ateş” mucizesine tanık olur. Bu ayinde din görevlisi kilise içinde bulunan İsa’nın mezar odasına girer. Mezarın bulunduğu kısımda bir mavi ışık belirir ve din görevlisinin elinde tuttuğu mum veya yağ lambası yanmaya başlar. Bu mucize ve ayin Emir’i o kadar çok etkiler ki kendisi Hristiyanlığa iman eder.

Arkadaşları din değiştirdiğini öğrenince kendisini ihbar ederler ve Emir gözaltına alınır. Gözaltındayken İslam’a dönmesi için birçok işkenceye maruz kalır. Fakat bunlara rağmen kendisi İsa’yı inkar etmez ve yeni imanına sadık kalır. İşkenceler devam eder ve sonunda 1614 senesinde hayata gözlerini yumar.

© Kutsal Kitap ve Arkeoloji


 

KAYNAKÇA:

  • Kementzetzis, Stylianos. “Synaxaristis Nomartyron.” Selanik, 1984, sf. 70.
  • Perantonis, John M. “Lexicon Neomartyron.” Atina, 1972, sf. 469.
  • Vaporis, Nomikios Michael. “Witnesses For Christ: Orthodox Christian Neomartyrs of the Ottoman Period, 1437-1860.” Saint Vladimir’s Seminary Press. New York, 2000, sf. 103.