fbpx

Resim: aluxum

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Yaratılış 6:22; 7:118:4; İbraniler 11:7

RAB’be güven bütün yüreğinle, kendi aklına bel bağlama.Süleyman’ın Özdeyişleri 3:5

Sirkte bir ip cambazlığı yapmak asla yapmayı istemeyeceğimiz ve kimseyi teşvik etmeyeceğimiz bir şeydir. Yine de okuduğum kitapta bununla ilgili bir örnek vardı. Bu örnek bana büyük bir bereket oldu, sizin için öyle olacağını umuyorum.

Diyelim ki, ip cambazı olan bir dostunuz var. Bu kişi küçüklüğünden beri bu tehlikeli iş için eğitilmiş ve şimdi artık çok deneyimli. Büyük kalabalıkları çeken harika gösteriler yapıyor. İpin üzerinde çok rahat bir şekilde yürüdüğünü birçok kereler gördünüz.

Diyelim ki, bir gün bu iyi dostunuz, büyük Niyagara Şelalesi’nin üzerinde çok yükseklere takılan bir ipin üzerinde bir el arabası itmeye hazırlanırken onunla birliktesiniz. Onun yanında duruyor ve manzarayı seyrediyorsunuz. Bir tek yanlış hareket onu aşağıdaki kayalıkların üzerine düşürecek ya da köpüren sularda boğulmasına neden olacaktır. Ama o bunu daha önce birçok kereler yapmış olduğu için onun için endişe etmiyorsunuz.

Size dönüp, “Bunu yapabileceğime inanıyor musun?” diye soruyor.

“Tabii ki,” diye yanıt veriyorsunuz. “Bunu daha önce yaptın ve bugün de yapabileceğine hiç şüphem yok.”

“Peki” diyor, “O zaman el arabasına bin de, seni ipin üzerinde öbür tarafa götüreyim.”

Benden daha maceracı biri değilseniz, böyle bir teklifi çabucak ve kesinlikle reddedersiniz.

Rab’be de sıklıkla böyle karşılık veririz. O’nun yaratılışın tümünü sözüyle var ettiğinden, Kızıl Deniz’i ayırdığından, çarmıha gerilip dirilen ve göğe yükselen Oğlu’nu gönderdiğinden hiç kuşku duymayız ve bugün bize bakabileceğine ve bakacağına inanırız. Buna karşın, hayatımızı gerçekten O’nun eline teslim etme konusunda tereddütlüyüzdür. Rab’bin bizden gerçekten istediği şey, el arabasına girip, hayatın o yüksek ve korkutucu yerlerinde O’nun bizi itmesine izin vermemizdir.


İman sadece Tanrı’nın bir şeyi yapabileceğine değil, onu yapacağına inanmaktır.