Resim: nortonrsx

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Matta 19:13–26

Çünkü yalnız Rab’bin gözünde değil, insanların gözünde de doğru olanı yapmaya dikkat ediyoruz.2.Korintliler 8:21

Geçenlerde inanlı bir hanım bankaya gitmişti. Bankadaki memur yeniydi ve kendisine fazla para üstü vermişti. Hanım, şehirdeki işlerini yaparken, memurun kendisine fazla para verdiğini fark etmiş. Hemen bankaya geri dönmüş. Geri döndüğünde orada çalışanlardan bazıları, “Geri döneceğini biliyorduk” demiş. Bundan sonra memurun hatasını fark ettiğinde çok endişe ettiğini ancak ona, “O geri döner” dediklerini anlatmışlar.

Bir süre önce bir müşteriye bazı ürünler teslim ettik ve ondan yanlışlıkla fazla para istedik. Daha sonra hatamızı anladığımızda ben geri dönüp müşteriye kendisine para vermek için döndüğümü söyledim. Hatamızı açıkladım. Bana, “Teşekkür ederim, çoğu kişi bu yaptığınızı yapmazdı” dedi.

Başkaları bizi, Tanrı’nın yüceliği için dürüst insanlar olarak tanımayı öğrenebilir mi? Mesih’in Matta 5:16’daki öğretisini bu durum için, “Sizin ışığınız insanların önünde öyle parlasın ki, [dürüst] işlerinizi görerek göklerdeki Babanız’ı yüceltsinler” sözleriyle tekrarlayabilir miyiz?

Bir hatanın tamiri bizim için bir şeye mal olacaksa, bunu yapmaya tamirinden yararlanacak olsaydık olacağı kadar istekli miyiz? Şunu unutmayalım ki, dürüst değilsek kaybeden her zaman biz oluruz.

İnsanlar bizde, daha iyi bir vatan arayan konuk ve yabancıyı hissedebiliyor mu yoksa bizi yeryüzüne ait mal varlığımızla övünen, dünyasal zevklerin ve eğlencelerin peşinden giden, değişen moda ve teknolojilerden etkilenen kişiler olarak mı görüyorlar?

Yaşamlarımızı gerçekten de Tanrı’nın isteğine teslim ettik mi? Kutsal Kitap’a uygun yaşamın dürüst örnekleri olalım.


Kendisi dürüst olmayan adam başkalarına güvenmez.