fbpx

Resim: Robertgreene674

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Elçilerin İşleri 6:8–15

Kötü kişi kendisini kovalayan olmasa bile kaçar, doğrularsa genç aslan gibi yüreklidir.Süleyman’ın Özdeyişleri 28:1

Aslanın kuvveti sadece efsanevi değil, aynı zamanda doğrudur. Üç buçuk metre yüksekliğinde çitleri aşabilir, tek hamlede altı metre atlayabilir, kendi ağırlığının iki katını çekebilir, mengene gibi dişleriyle kemikleri kırabilir ve saatte seksen kilometre kadar hızla saldırabilir. Erkek aslan dişisinden epey daha büyüktür. Olgunluk çağında hayvanların kralının boyu yaklaşık iki buçuk metreye ve ağırlığı da yaklaşık iki yüz yirmi yedi kiloya erişebilir. Sadece erkek aslanların yelesi vardır. Yele, mücadele sırasında aslanın başını ve boynunu korur. “Hayvanların en güçlüsü olan ve hiçbir şeyin önünde pes etmeyen aslan…” (Süleyman’ın Özdeyişleri 30:30). Aslanlar ayrıca korkmadıkları için açık alanlarda yatarlar.“Doğrularsa genç aslan gibi yüreklidir.” Günah insanları korkak yapar. Tanrı’nın günümüzde gerçeği kutsal bir cesaretle söyleyecek kişilere ihtiyacı vardır.

Elçilerin İşleri 5:40’de, elçiler Tanrı Sözü’nü bildirdikleri için kırbaçlandılar ve onlara İsa’nın adından söz etmemeleri buyruldu. Bu onları durdurmuş muydu? Hayır! Her gün cesaretle tapınakta ve evlerde öğretmekten ve Mesih İsa’yla ilgili Müjde’yi yaymaktan geri kalmamışlardı (Elçilerin İşleri 5:42). Elçilerin İşleri 7:51’de İstefanos’un kutsal bir cesaretle konuştuğunu görmekteyiz. Yahudiler’i inançsızlıklarından ötürü azarlamıştı.

İstefanos, cesaretinden ötürü şehit olmuştu (Elçilerin İşleri 12:2). Yakup da Mesih’i bildirerek kutsal cesaretinden ötürü şehit olmuştu. Elçi Petrus, Mesih’i cesaretle savunduğu için hapse atılmıştı. Pavlus ve Silas da aynı nedenden ötürü aynı şeyi yaşamıştı. Bugün gerçek olan Tanrı Sözü’nü cesaretle bildirmemiz için Tanrı’nın size ve bana ihtiyacı var. “Petrus’la Yuhanna’nın yürekliliğini görüp de bunların eğitim görmemiş, sıradan kişiler olduklarını anlayınca şaştılar ve onların İsa’yla birlikte bulunduklarını fark ettiler” (Elçilerin İşleri 4:13).


Cesaretin formülü doğruluk yaşamıdır.