fbpx

İsa’nın kim olduğunu görmek istiyor, ama boyu kısa olduğu için kalabalıktan ötürü göremiyordu. —Luka 19:3

Günümüzde, inanlıların sahip olduğu huzur ve sevincin özlemini çeken birçok insan vardır ama bu kişiler bunları nerede bulabileceklerini bilmezler. Bunun nedeninin kalplerinde İsa’nın olmayışı olduğunu anlamazlar.

Yuhanna 1:12, “Kendisini kabul edip adına iman edenlerin hepsine Tanrı’nın çocukları olma hakkını verdi” der. Bu güç olmadan Tanrı çocuğu olamayız.

İsa’yı nasıl buluruz? Tanrı Sözü, “Dileyin; arayın, kapıyı çalın” der (Matta 7:7).

Rab konusunda ciddi olan bir adama bakalım. Zakkay, İsa’yı görmeyi içtenlikle istiyordu ama boyu çok kısa olduğundan O’na yaklaşamıyordu. Bu işi nasıl halledebileceğini düşünürken önünde bir ağaç gördü ve ona tırmandı. Artık İsa’yı yukarıdan görebilirdi. O’nun yürümesini görebilir, konuşmasını duyabilirdi. İsa ağacın yanına geldiğinde, gözlerini yukarı kaldırıp, “Zakkay, çabuk aşağı in! Bugün senin evinde kalmam gerekiyor” dedi (Luka 19:5). Zakkay, İsa’yı büyük bir sevinçle kabul etti. Ruhunun ne kadar çabuk bir şekilde canlandığına dikkat edin. Sevinç ve esenliğe kavuşmuştu. Neden mi? Çünkü İsa’yla birlikteydi. Başarısının sırrı, önemli bir adam olduğu halde kendini alçaltarak, eğer gereken buysa bir “ağaca tırmanmaya” razı olmasıydı. Zakkay günahlarını itiraf etti ve sonsuz yaşam buldu.

Kendinizi Rab’bin önünde alçaltın, O da sizi yüceltecektir.

Eğer “ağaçlara tırmanmak” için fazlasıyla gururluysanız, Rab’bi hiçbir z.