fbpx

Resim: Japheth Mast

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Matta 4:1–11

Herkesin karşılaştığı denemelerden başka denemelerle karşılaşmadınız. Tanrı güvenilirdir, gücünüzü aşan biçimde denenmenize izin vermez. Dayanabilmeniz için denemeyle birlikte çıkış yolunu da sağlayacaktır. 1.Korintliler 10:13

Birçok kez, Havva’nın neden İblis’in ayartıcı denemesini dinleyip ona teslim olduğunu merak etmişizdir. Havva’nın hatasından öğrenebileceğimiz bir şey var mı? Evet, var. Öğreneceğimiz şey de, denenmelere hemen “Hayır” yanıtı vermektir. Birçok insan, karpuz çalan bir çocuk gibi, kötü bir şey yaptığı halde yakalanmaktan nasıl kurtulacağını kestirmeye çalışır. Bu çocuk kimse kendisini gördü mü diye etrafına bakmıştı ama yukarı bakmayı unutmuştu. Havva da, o ağacın etrafında takılıp duruyordu. Ayartılma noktasında takılmayalım, Yusuf’un yaptığı gibi oradan kaçalım.

İsa, denenmelere karşı nasıl karşılık vereceğimiz konusunda en büyük örneğimizdir. İsa böyle durumlarda Kutsal Yazılar’ı aktarmıştı ve her zaman zaferliydi. İbraniler 2:18, O’nun denenmelerimizi anladığını ve bize nasıl yardım ve teselli sunacağını bildiğini söyler.

İblis bize, denenmelerimizin başka insanlarınkinden farklı olduğunu ve bizim için bir çıkış yolu olmadığını söyler. Tanrı ise, tüm denenmelerin birbirine benzediğini ve Kendisinin her zaman bir çıkış yolu sağladığını söyler.

Yusuf ve Daniel ve günümüzde yaşayan birçok kişi benim için tam birer esin kaynağı olmuşlardır. Şimşon benliğinin arzularına teslim olarak kör bir köle haline gelmişti. Yusuf, “Hayır” demişti ve bu onun son kararı olmuştu. Bizim zaferimizin sırrı da aynısı olacaktır.

Biz doğruyla yanlış arasındaki bir savaş alanındayız. Boş bir zihin Şeytan için bir çalışma sahasıdır. Bu yüzden zihinlerimizi Tanrı’nın Sözü’yle dolduralım, böylece İblis’in yalanlarını karşılayacak silahlara sahip oluruz.


Ne mutlu denemeye dayanan kişiye! Denemeden başarıyla çıktığı zaman Rab’bin kendisini sevenlere vaat ettiği yaşam tacını alacaktır. — Yakup 1:12