fbpx

Resim: Michal Collection

Hazırlayan: Haluk Yılmaz

Bugün size verdiğim bu buyrukları aklınızda tutun. Onları çocuklarınıza belletin. Evinizde otururken, yolda yürürken, yatarken, kalkarken onlardan söz edin. — Yasa’nın Tekrarı 6:6-7

Anne ve babanızı düşündüğünüzde, aklınıza ne geliyor? Anneniz nazik ve şefkatli miydi? Sert miydi? Sizinle ilgileniyor muydu? Sizin için yemek yapandı ve belki de sizi incindiğinizde yardım eden o muydu? Babanız nasıldı? Adil ve kibar mıydı? Diğer insanların saygı gösterdiği türden biriydi, yoksa adını anmak istemediğiniz biri miydi? Belki anne veya babanız yoktu, ama sahip olmayı dilediniz. 

Bu dünyada birçok farklı türde ebeveyn olduğu açıktır ve hiçbiri mükemmel değildir. Ancak hepimizin arzuladığı bir ebeveyn türü olduğunu düşünürüz. Tüm kültürlerden insanların ortak bir özlemi vardır: bizi seven ve bizi evlatları olarak gururla adlandıran ebeveynlere sahip olmak. 

“Allah analı babalı büyütsün” sözü, bu umudu yansıtır. Çocuklar sadece aynı evde büyümekle kalmaz, aynı zamanda onlara nasıl yaşanacağını gösteren bir anne ve babanın sevgi ve korumasının bereketini yaşarlar.

Peygamber Musa, Tevrat’ta öğretti ki: 

 “Dinle, ey İsrail! Tanrımız RAB tek RAB’dir. Tanrınız RAB’bi bütün yüreğinizle, bütün canınızla, bütün gücünüzle seveceksiniz. Bugün size verdiğim bu buyrukları aklınızda tutun. Onları çocuklarınıza belletin. Evinizde otururken, yolda yürürken, yatarken, kalkarken onlardan söz edin. Yasa’nın Tekrarı 6:4-7

Tanrı, kendi halkına inançlarının örneğinin her gün, her adımda evde başladığını söyledi. Aileler, toplumsal ve dini yaşamlarının merkeziydi ve Rab’be birlikte ibadet eden güçlü aileler, güçlü bir toplumun anahtarıydı. 

Her zaman mümkün müydü? Ebeveynler her zaman çocuklarına öğretiyor muydu? Yoksa Tanrı, tüm ebeveynlerden mükemmel olmalarını mı bekliyordu? Hayır! Tanrı, bazı ailelerin anneleri veya babaları eksik olduğunu biliyordu, ancak insanlar O’nun yollarında yürürken hedefleyebilecekleri ideal bir şey öğretti. 

Tanrı, en yüce Babadır. O mükemmeldir ve her zaman bizimle birliktedir. Dünyevi annelerimiz ve babalarımız bizi hayal kırıklığına uğratabilir. Hatta hatalar yapmak için etrafta olmayabilirler. Ancak çocukların kendi ebeveynleriyle büyüme nimeti, sahip olabileceğimiz en güzel umutlardan biridir. 

Sevgili okuyucu, size şunu söylemek istiyorum: Dualarım, Rab’bi Babanız olarak tanımanız ve O’nun inancında sizi ruhsal çocuğu olarak büyütmesidir. 


Neden İsa? Çünkü O bize Baba’yı gösteriyor.