fbpx

Resim: Joshua Rawson-Harris
Video: Yuhanna 16:25-33

İsa’nın ayetlerdeki kimliğı:
25,29: İsa, zamanı geldiğinde örneklerle değil, açıkça konuşacağını öğrencilerine açıklamıştır. Bugün O’nun bana açıkça söyleyeceği sözlere kulak verip kabul etmeye hazır mıyım?

32: İsa, bütün öğrencilerinin O’nu terk edip gideceklerini bilir. Bununla birlikte, Tanrı’nın hep kendisiyle beraber olacağını da bilir. Sıkıntılar beni kuşattığında çevremde bulunan herkes beni terk edip gitse bile, her konuda Tanrı’nın hep benimle birlikte olacağına inanıyor muyum?

33: İsa dünyayı yenmiş ve böylelikle öğrencilerinin esenlik içinde kalmalarını sağlamıştır. Zorluklar içindeyken bile, esenliğimin kaynağı hep İsa oluyor mu?

Bana hangi öğütler verilmektedir?
30, 32: Öğrencileri İsa’ya inanacaklarına söz verdikleri halde kaçmışlardır. Gerçek bir iman ikrarı, eylemle gerçekleşir. İsa’ya ilişkin benim ikrarım nedir? Öğrenciler gibi imanımdan düştüğüm noktalar nelerdir?

33: İsa’ya iman edip izlerken zulümle karşılaşacağımı unutmamalıyım. Zulüm bana yaklaştığında ne hissediyorum? İsa’nın verdiği esenlik sayesinde, zulümlere rağmen cesurca davranıyor muyum?

Yuhanna 16:25-33
25 “Size bunları örneklerle anlattım. Öyle bir saat geliyor ki, artık örneklerle konuşmayacağım; Baba’yı size açıkça tanıtacağım. 26 O gün dileyeceğinizi benim adımla dileyeceksiniz. Sizin için Baba’dan istekte bulunacağımı söylemiyorum. 27 Çünkü beni sevdiğiniz ve Baba’dan çıkıp geldiğime iman ettiğiniz için Baba’nın kendisi sizi seviyor. 28 Ben Baba’dan çıkıp dünyaya geldim. Şimdi dünyayı bırakıp Baba’ya dönüyorum.”

29 Öğrencileri, “İşte, şimdi açıkça konuşuyorsun, hiç örnek kullanmıyorsun” dediler. 30 “Şimdi senin her şeyi bildiğini anlıyoruz. Kimsenin sana soru sormasına gerek yok. Tanrı’dan geldiğine bunun için iman ediyoruz.”

31 İsa onlara, “Şimdi iman ediyor musunuz?” diye karşılık verdi. 32 “İşte, hepinizin evlerinize gitmek üzere dağılacağınız ve beni yalnız bırakacağınız saat geliyor, geldi bile. Ama ben yalnız değilim, Baba benimle birliktedir. 33 Bunları size, bende esenliğiniz olsun diye söyledim. Dünyada sıkıntınız olacak. Ama cesur olun, ben dünyayı yendim!”


  • Tanrı’nın ayetlerdeki kimliği?
  • Bana hangi öğütler verilmektedir?