fbpx

Resim: Africa images

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Luka 11:5–13

RAB’le birlikte olduğunuz sürece, O da sizinle olacaktır. O’nu ararsanız bulursunuz. Ama O’nu bırakırsanız, O da sizi bırakır.2.Tarihler 15:2

Tanrı’nın sizi terk etmiş olduğunu, artık sizinle ilgilenmediğini ya da hayatı sizin için zorlaştırmak için bazı şeylere izin verdiğini düşündüğünüz hiç oluyor mu? Her normal insanın cesareti zaman zaman kırılır. İsa, Luka 11:10’da bize,“Çünkü her dileyen alır, arayan bulur” der. Dilemek ve aramak sözcüklerine dikkat edin. Tanrı bizim Kendisinden yardım istememizi arzular. Kendisinden bize yol göstermesini istememizi ister. Tabii ki, Tanrı bizim sıkıntılar yaşamamıza izin verir ama eğer O’na izin verirsek bunların içinde bize yardım edecektir.

Bir grup haydutun kaçırdığı yaşlı bir adamla ilgili bir öykü vardır. Bir gün bir sal bulup nehir yoluyla oradan kurtulmayı başarmış. Günlerce nehirde aç susuz gittikten sonra kendisini kurtaramayacak kadar zayıf düşmüş. Sonunda sal bir kentin yakınından geçmiş ama adam salı kıyıya çekemeyecek kadar güçsüz kalmış. Şehrin yanından kimse kendisini görmeden akıntıyla sürüklenmeyi sürdürürken, görünebilmek için son bir çabayla elini kaldırmış. Nehir kenarında atını yıkayan bir adam onun elini kaldırmasını görmüş ve çok geçmeden yaşlı adam kurtarılmış.

Dostum, ümitsizliğe düştüğünüzde elinizi Tanrı’ya kaldırın. Tanrı elinizi görecektir. Tanrı bize zorla yardım etmez. Kendimizi alçaltıp Kendisinden bize yardım istememizi arzular.


Kulağı yaratan işitmez mi? Göze biçim veren görmez mi? —  Mezmur 94:9