fbpx

Resim: Arto Marttinen

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Vahiy 21:1–27

Bundan sonra yeni bir gökle yeni bir yeryüzü gördüm… — Vahiy 21:1

Biz insanlar olarak cennetin nasıl olacağını sıklıkla merak ederiz. Bizden önce ölmüş olan dostlarımız ve akrabalarımız vardır ve onların ne tür deneyimlerle karşı karşıya olduklarını merak ederiz. Tanrı, egemenliğinde bize cennetin tam olarak nasıl olacağını hiç söylemez ama bu ayette, cennet ve öldükten sonraki yaşamın nasıl olacağını görür gibi oluyoruz.

Bize ışık veren güneşin, ayın ve yıldızların olmayışını düşünebiliyor musunuz? Yeryüzünde tam bir karanlık olurdu ama cennetin her yerinde Tanrı’nın yüceliği parlamaktadır ve başka bir ışığa ihtiyaç yoktur. Orası, burada her gün karşı karşıya kaldığımız şeyleri göğüslememizin gerekmeyeceği bir yerdir. Orada yas, ağlayış ve ıstırap olmayacaktır. Çünkü önceki düzen ortadan kalkmış olacaktır. Tanrı onların gözlerinden bütün yaşları silecektir ve yeryüzünde olduğu gibi yakın dostlarımız ve aile üyelerimizden bir daha ayrılmamız gerekmeyecektir.

Saf altından yapılmış bir kent ya da o ışıl ışıl sokaklarda yürümeyi düşünebiliyor musunuz? Oradaki yüceliği hayal edebiliyor musunuz? Bütün bunlar bize vaat edilmiştir. Kurtulanların ulusları kentin ışığında yürüyecekler (ayet 24). Kapılar hiç kapanmayacak ve o harika yere hiçbir zaman hiçbir kötülük girmeyecektir. Sadece isimleri Kuzu’nun Yaşam Kitabı’nda yazılı olanların oraya girmesine izin verilecektir (ayet 27). Ben İsa’nın geri döneceği günün yaklaştığına inanıyorum, bu yüzden hazır olduğumuzdan emin olalım. O zaman artık hayal gücümüze ihtiyaç kalmayacak, Tanrı’nın görkemli yerini kendi gözlerimizle göreceğiz! “...Böylece sonsuza dek Rab’le birlikte olacağız” (1.Selanikliler. 4:17).


Cennet, hazırlanmış bir halk için hazırlanan bir yerdir.