fbpx

Resim: Ian Stauffer

Bütün bunlar Rab İsa alev alev yanan ateş içinde güçlü melekleriyle gökten gelip göründüğü zaman olacak. Rabbimiz İsa, Tanrı’yı tanımayanları ve kendisiyle ilgili Müjde’ye uymayanları cezalandıracak.  —2.Selanikliler 1:8

Günümüzde Hristiyanlar’ın çoğu cehennemden bahsetmek istemez. Vaizin, Tanrı’nın bütün imansız ve yalancıları kükürtle yanan ateş gölüne atacağını söylemesi (Vahiy 21:8) birçoklarını rahatsız eder. Bu yüzden Tanrımız’ın ne kadar harika olduğundan söz eden vaazlar verirler: Tanrı merhametlidir, sabırlıdır, çabuk öfkelenmez ve üstüne üstlük herkesi sever. Tanrı hakkında tüm bildiklerimiz bu kadar olsaydı, büyük bir olasılıkla bu sevgiye çok değer vermezdik. O’nun çok hoş bir Tanrı olduğunu düşünür ama hayatımı O’na adamakla hiç ilgilenmezdim.

Tanrı’nın sevgisi insanlar için, Tanrı onları kurtarmış olmasaydı, sonsuzluğu cehennemde geçirecek olduklarını anlayınca değer kazanır. Tanrı’nın bize böyle bir borcu yoktur. O sadece bizi seviyordu ve kimsenin sonsuzluk boyunca kayıp olmasını istemiyordu. Tanrı cehennemin insanların cezalandırılacağı bir yer olmasını tasarlamamıştı. Cehennem, İblis ve melekleri için hazırlanmıştı (Matta 25:41).

Biz inanlılar neden kurtarılmış olduğumuzu anlasak kendimizi Tanrı’ya daha çok adar ve Tanrı’ya görev yerine minnettarlıkla hizmet ederdik. Ruhen kayıp olan insanlara karşı da daha çok ilgi duyardık. Tanrı’nın bizi neden kurtardığını ve Tanrı’yı tanımayanları bekleyen geleceği unutmayalım.

Kötü şeyleri hatırlamak iyi şeyleri takdir etmememizi sağlar.