fbpx

Resim: kharollmendozaphotos

Hazırlayan: Haluk Yılmaz

“Bütün ulus yok olacağına, halk uğruna bir tek adamın ölmesi sizin için daha uygun. Bunu anlamıyor musunuz?” — Yuhanna 11:50

Ölüm gününü mü dört gözle bekliyorsun? O günün korkusu seni mi sardı? Eğer öyleyse, ölümden mi yoksa nasıl öleceğinden mi daha çok korkuyorsun? Çoğunlukla üzerinde uyarılar bulunan elektrikli objeler görürüz, üzerlerinde şimşekler ve bir kafatası işareti bulunur. Bu şu anlama gelir: UZAK DURUN! Çoğu akıllı insan elektrik çarpması sonucu ölmek istemez, yani mesaj oldukça açıktır.

Ölüm genellikle kalıcıdır. Tekrar denenemez. Kalbinizin bir süre durduğunu ve doktorların sizi geri getirdiğini söylemiyorum. Ölüsünüz demek istiyorum… tahta kurusu gibi ölü… artık beyin veya kalp aktivitesi yok. Yani oldukça ciddi bir olay.

Ölüm korkutucu olabilir ama iyi olabilir mi? Zaman içinde birçok kültür, ölümü yaşamın doğal bir parçası ve yeni fırsatlara yol açan bir şey olarak kutlamıştır.

İncil’de bir dini lider, bir insanın bir ulus yerine ölmesinin mantıklı olduğunu öğretti. Elçi Yuhanna hemen açıklar ki bu, İsa’nın yerine getirdiği bir kehanetti, ama onun ölümü sadece İsrail halkı için değil, dünyaya dağılmış Tanrı’nın halkı için olacaktır.

“Bütün ulus yok olacağına, halk uğruna bir tek adamın ölmesi sizin için daha uygun. Bunu anlamıyor musunuz?” Bunu kendiliğinden söylemiyordu. O yılın başkâhini olarak İsa’nın, ulusun uğruna, ve yalnız ulusun uğruna değil, Tanrı’nın dağılmış çocuklarını toplayıp birleştirmek için de öleceğine ilişkin peygamberlikte bulunuyordu. Yuhanna 11:50-52

Bu, insanların İsa’nın çarmıha geriliş gününü “İyi Cuma” olarak hatırlamasının nedenidir. Çünkü bir kişinin birçok kişinin yerine ölmesi “uygun” veya “iyi”. Biz ölümü yas tutarız ve haçı gördüğümüzde, günahlarımızın İsa’nın başına getirdiği kayıp ve utanç duygusunu hissetmeliyiz.

Ancak ölümün üzerinde zafer vaadini unutmayın.

Çürüyen ve ölümlü beden çürümezliği ve ölümsüzlüğü giyinince, “Ölüm yok edildi, zafer kazanıldı!” diye yazılmış olan söz yerine gelecektir.
“Ey ölüm, zaferin nerede?
Ey ölüm, dikenin nerede?”
Ölümün dikeni günahtır. Günah ise gücünü Kutsal Yasa’dan alır. Rabbimiz İsa Mesih aracılığıyla bizi zafere ulaştıran Tanrı’ya şükürler olsun! 1. Korintiler 15:54-58

İşte bu yüzden İsa’nın ölümü acı verici ve üzücüydü. ANCAK, onun ölümü dünyanın dört bir yanındaki günahkar insanlar için bağışlanma kapısını açtı ve bu iyi bir şeydir!

Ve bu yüzden İsa’nın çarmıha gerilişini İYİ Cuma olarak kutlarız


Neden İsa? Çünkü o, çarmıhta bizim günahlarımızın bedelini ödedi.