fbpx

Resim: FotoDuets

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm:  Yeşu 24:14–28

İçinizden RAB’be kulluk etmek gelmiyorsa; …kime kulluk edeceksiniz, bugün karar verin. Ben ve ev halkım RAB’be kulluk edeceğiz. —Yeşu 24:15

Kime kulluk edeceksiniz? Bu soru hepimize sorulmaktadır. Yeşu ölmeden önce halka öğüt vermek için onları topladı. Rab korkusuyla başlayıp, onlara Rab’be içtenlikle ve gerçekten kulluk etmelerini öğretmişti. Onları Tanrı’ya kulluk etmeye zorlamadığını görüyoruz. Bunun yerine, içlerinden Rab’be kulluk etmek gelmiyorsa, vakit geçirmeden kime kulluk edeceklerini seçmelerini söyledi ama, “Ben ve ev halkım RAB’be kulluk edeceğiz” diye ekledi.

Sizin seçiminiz ne? Halk, Tanrı’nın kendileri için birçok harika iş yapmış olduğunu kabul etmişti. Tanrı’yı seçmeyi seçtiler ama Yeşu onlara, “‘Ama sizler RAB’be kulluk edemeyeceksiniz’ dedi, ‘Çünkü O kutsal bir Tanrı’dır, kıskanç bir Tanrı’dır. Günahlarınızı, suçlarınızı bağışlamayacak – RAB’bi bırakıp yabancı ilahlara kulluk ederseniz, RAB daha önce size iyilik etmişken, bu kez size karşı döner, sizi felakete uğratıp yok eder.’ Halk, ‘Hayır! RAB’be kulluk edeceğiz’ diye karşılık verdi. O zaman Yeşu halka, ‘Kulluk etmek üzere RAB’bi seçtiğinize siz kendiniz tanıksınız’ dedi.”

Siz İsa Mesih’e kulluk etme konusundaki iman bildirinize tanık mısınız? İsa Mesih’in Tanrı Oğlu olduğunu ağzınızla açıkladınız mı? Vaftiz olduğunuz zamanki adanmışlığınız ve iman bildiriminize göre yaşıyor musunuz? Yanıtlarınız olumsuzsa, hatanız konusunda kendinize karşı tanıksınız. 

Yeşu gibi, sözcükler hâlâ oradadır. Bugün kime kulluk edeceğinize karar verin. Tanrı’ya tüm içtenlik ve gerçekle kulluk edilmelidir. Tanrı insanlar arasında ayrım yapmaz. Vaftiz olmuş olmanız, Tanrı’yla aranızdaki her şeyin yolunda olduğu anlamına gelmez.


Seçiminizi bugün yapın; yarın çok geç olabilir.