fbpx

“Çevresinde büyük bir kalabalık toplandı. Bu yüzden İsa tekneye binip oturdu. Bütün kalabalık kıyıda duruyordu. İsa onlara benzetmelerle birçok şey anlattı.” (Tohum Benzetmesi, Matta 13:2-3)

İncil’de balıkçı olan havarilerin ve Taberiye gölü çevresinde hizmet eden İsa’nın en fazla kullandığı ulaşım metodu tekneydi. İsa’nın fırtınayı yatıştırması veya balık yakalama muzicesi gibi bir çok mucize ve olay bu tarz bir teknede gerçekleşmiştir. İncil’de bu teknenin bahsi 50 kezin üzerinde geçmektedir. Popüler kültürde “İsa Teknesi” olarak da bilinen Celile Teknesi 1986’da İsrail Taberiye gölünün Kuzeybatısında ortaya çıkmıştır. MS. 1.yüzyıla ait olduğu düşünülen bu tekne kalıntısı, 8.27 metre uzunluğunda, 2.3 metre genişliğinde ve 1.3 metre yüksekliğindedir. 1986 seneside yaşanan kuraklık gölün su seviyesinin düşmesine neden olunca tekne kalıntısı iki amatör arkeolog ve aynı zamanda balıkçı olan Moşe ve Yuval Lufan kardeşler tarafından keşfedilmiştir. Sonrasında 12 gün süren bir profesyonel kazıyla tekne kurtarılmış ve 7 yıl boyunca bir kimyasal solüsyona batırıldıktan sonra İsrail’de ki Yigal Allon müzesinde sergiye açılmıştır.

Bu keşiften önce bu tarz teknelerden bildiğimiz tek şey 2. ve 3. yüzyıl mozaik resimleriydi. Elbette bu İsa’nın bizzat kullandığı tekne olmasa da; Petrus, Andrea veya Yuhanna gibi havarilerin ticari amaçla kullandıkları tekneyle aynı tarzdadır ve İncil’de geçen olaylara görsel bir bağlam sunmaktadır.

© Kutsal Kitap ve Arkeoloji

KAYNAKÇA:

  • Wachsmann, Shelley. “The Galilee Boat—2,000-Year-Old Hull Recovered Intact.” Biblical Archaeology Review, Eylül/Ekim 1988, sf. 18-33.
  • Türkçe Kutsal Kitap, Kitabı Mukaddes Şirketi & Yeni Yaşam Yayınları, Eski ve Yeni Çevirisi.
  • Resim: Berthold Werner. Wikimedia Commons.