fbpx

Resim: Every Thing from Pexels

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Romalılar 2:17–29

Övünen, Rab’le övünsün. 2.Korintliler 10:17

Aile doktorumuzu severiz. Çocuklarımız hastalandığında bize sık sık yardım etmiştir. Ancak öyle gözüküyor ki kendisi sigara içmekte. Üzerinde o hiç hoş olmayan sigara kokusu var.

Sigaranın sağlığa zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Kansere, amfizeme ve başka sağlık sorunlarına neden olur. Dişleri sarartır. Sigara içen kişinin üzerinde bir bulut gibi kötü bir sigara kokusu vardır.

Bir doktor neden sigara içer ki? Doktorlar tüm istatistikleri bilir. Sigara içtikleri için ölen insanları görmüşlerdir. Büyük bir olasılıkla bu hastalara, hastalıklarının nedenini söylemişlerdir.

Bazen biz inanlılar da aynı şeyi yaparız. Cennette günah olmayacağını biliriz ama kinimizi ya da birisine düşmanlığımızı bırakmakta zorlanırız. Gururumuzu bir kenara bırakmak bizim için çok zordur. Kendimizi zavallı hissetme, kendini savunan bir ruh, eleştiren bir tutum, ailemize karşı sabırsız davranmak gururdan kaynaklanır. Kutsal Kitap okumamızı ihmal etmek ve dua etmek için gitgide daha az zaman geçirmek kolaydır. Sigara içenlere üstten bakmak bile, İsa’nın Matta 5:20’de kınadığı kendini beğenmiş tutumun belirtisidir.

Kendi yüreklerimizdeki duman bulutlarını görmek ve temizlenmek için alçakgönüllü bir ruha ihtiyacımız vardır.


Bu nedenle, yapılması gereken iyi şeyi bilip de yapmayan, günah işlemiş olur.Yakup 4:17