fbpx

Resim: Jose Ramirez

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: 1.Korintliler 1:18–31

Ne var ki, Tanrı bilgeleri utandırmak için dünyanın saçma saydıklarını, güçlüleri utandırmak için de dünyanın zayıf saydıklarını seçti.1.Korintliler 1:27

Dört Müjde’de, İsa Mesih’e iman aracılığıyla Tanrı’nın gücüyle iyileşme konusunda birçok anlatım yer alır. Bunların ne tür kişiler olduğuna dikkat edin. Bazıları kör, sakat, sağır ve dilsizdi. Diğerleri cüzamlıydı ya da kötü ruhlarla doluydu, birkaçı da zaten ölmüştü. Bu kişiler “dilenci”ydi. Hayatlarında bir ihtiyacı görmüş ve kendilerine yardım edilsin diye yakarmışlardı. Bu tutum ve imanla iyileşebilmişlerdi. İsa, vergi görevlileri ve günahkârlarla birlikte yemek yediği için eleştirilmişti ama onlara, “Sağlamların değil, hastaların hekime ihtiyacı var” demişti (Matta 9:12).

Tanrı’ya yararlı olmak için insanların gözünde büyük olmamız gerektiğini mi düşünüyorsunuz?

Yusuf ’u düşünün: Gençti, ağabeyleri onu hakir görüyordu, İsmailoğulları’na köle olarak satmışlardı, Potifar’ın karısı ona iftira atıp hapse göndermişti. Yusuf, Mısır’ın yöneticisi oldu ve bu durumda Tanrı’nın elini gördü: Tüm bunlar “birçok halkın yaşamını korumak için” yaşanmıştı (Yaratılış 50:20).

Ya da Musa’yı düşünün: Kendisine yeryüzündeki en alçakgönüllü insan unvanı verilmişti (bkz. Çölde Sayım 12:3). Tanrı onu seçilmiş halkını yönetmek için kullanmıştı.

İsa’nın doğumu, Tanrı’nın çalışma biçimine en iyi örnektir. Tanrı olayı krala neden melekler aracılığıyla bildirmemişti? Mutlu haberi büyük bir sevinçle duyanlar hakir çobanlardı (Luka 2:8).

Bir keresinde birisi Dr. Hudson Taylor’a, “Tanrı’nın sizi China Inland Missions (Çin’in İç Kısımlarına Misyon) hizmetinde harika bir şekilde başarılı kıldığının bilincinde olmalısınız” dediğinde, “Ben duruma böyle bakmıyorum. Bazen, Tanrı’nın tüm yücelik Kendisinin olsun diye, kullanmak için yeterince küçük ve zayıf birisini aramış olduğunu ve beni bulduğunu düşünüyorum” diye yanıt vermişti.


Rab’bin önünde kendinizi alçaltın, sizi yüceltecektir.Yakup 4:10