fbpx

Resim: Ryan Pouncy

Ama gökten inen bilgelik her şeyden önce paktır,sonra barışçıldır, yumuşaktır, uysaldır. Merhamet ve iyi meyvelerle doludur. Kayırıcılığı, ikiyüzlülüğü yoktur.  —Yakup 3:17

Bilgelik çok anlamlı bir sözdür. Eskiden bilgeliğin sadece yaşlı adamların sahip olduğu bir şey olduğunu düşünürdüm ama ihtiyarlar kadar gençler için de önemini öğrendim. Bir arkadaşım bilgeliğin çok doğru bir tanımını yapmıştı: “Bilgelik, bilgiyi günlük pratik yaşama uyarlamayı bilmektir” demişti. Yakup 3:17’de gördüğümüz bilgelik, hepimizin erişmeye çalışmamız gereken gökten inen bilgeliktir.

Gökten inen bilgelik nedir? Tam olarak söyleyemem ama Tanrı Sözü’nü okuyarak edindiğimiz bilgeliğin karar verme sürecinin birçok yönünde bize yardımcı olduğuna inanıyorum. Ayrıca bu ayet, bilgeliğin barışçıl olduğunu söyler. Her gün görevlerimizi yaparken, her şeyi barışçıl tutmak için bilgeliğin gerekli olduğunu sık sık görmekteyiz. Sözcüklerimizi bilgelikle seçersek, bu bizim Mesih için daha iyi birer tanık olmamıza yardımcı olacaktır.

Bu ayet ayrıca bilgeliğin ikiyüzlülüğü olmadığını da söyler. Tanrı bilgisi olan gerçek bilgelik sahtelikten uzak olacaktır. Doğru kararlar vermenize ve gün içinde ve hayatınızın geri kalan kısmı boyunca yapmanız gereken seçimlerde size yardımcı olacak göksel bilgeliği arayın.

Bilge adamlar hâlâ İsa’yı arıyorlar.