fbpx

Resim:  Wim van ‘t Einde

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Yeşaya 53

Oysa, bizim isyanlarımız yüzünden onun bedeni deşildi, bizim suçlarımız yüzünden o eziyet çekti. Esenliğimiz için gerekli olan ceza O’na verildi. Bizler onun yaralarıyla şifa bulduk.Yeşaya 53:5

Uzun zaman önce Hristiyan olmayan bir ortamda yaşanmış bir olay bu noktayı güzel örnekler. Diğer öğrencilerin hepsi dışarıda oynarken küçük Johnny bir kez daha vestiyere gitti. Üşüyordu ve açtı, ayakları çıplak ve kirliydi; pantolonu yamalarla kaplı bir paçavraydı ve üzerindeki ceket de eski ve yırtıktı.

Beslenme kutularına bakıp, “Hangisi?” diye düşündü. Bu onun için diğer öğrencilerden birinin yemeklerini çaldığı sadece bir başka gündü. Bugün okulun kabadayısı büyük ve acımasız Tom’unkini deneyecekti.

Beslenme zamanı gelince büyük Tom sessiz kalmadı; sınıftaki herkes sorgulandı ve küçük Johnny suçlu bulundu. Öğretmen, “Johnny, lütfen sınıfın önüne gel” diye bağırdı.

Küçük Johnny, başı önüne eğilmiş olarak yavaşça sınıfın önüne doğru yürürken tüm sınıf merakla bakıyordu. Öğretmen, “Lütfen ceketini çıkart” dedi. Johnny, ceketini çıkarttığında gömleksiz bedeni gözüktü ve öğrenciler içlerini çektiler. Öğretmenin gözü yaşardı, elindeki vurmaya hazırladığı sopayı geri çekti ki tam o sırada sınıfın arka tarafında bir kargaşa ve bir burun çekme sesi duyuldu.

Sınıf ve öğretmen dönüp baktıklarında Büyük Tom’un hızla sınıfın önüne doğru yürüdüğünü gördüler. Tom, “Öğretmenim, lütfen Johnny’nin dayağını bana at. Buna dayanamam. Lütfen! Olur mu?” diye bağırdı. O gün Tom, Johnny’nin hak ettiği dayağı üzerine aldı ve Johnny’ye dokunulmadı!

Dostum, bundan yaklaşık 2000 yıl önce İsa da sizin dayağınızı üzerine aldı. Yukarıdan inip sizin düzeyinize geldi, bir insan oldu, yüzüne tükürüldü, dayak yedi ve sonunda çarmıha gerildi. Bunu sadece sizin ve benim için yaptı. Sadece sizin ve benim serbest ve özgür olmamız için yaptı. Haleluya!


İnsan gemide bir delik açmışken Mesih o deliği kapattı.