fbpx

Resim: SL_Photography

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Mezmur 40:1–17

Ölüm çukurundan, balçıktan çıkardı beni. Mezmur 40:2

O balçığa saplanmış halde miyiz? O ölüm çukurunda mıyız? Davut’u büyük bir Tanrı adamı olarak düşünürüz ama o yine de fani bir insandı. Hayatını izlediğimizde, hayatında birçok kereler zorluklarla karşılaştığı ve hatta depresyon dönemleri geçirdiğini görüyoruz.

Bugünkü Kutsal Kitap okuma parçamızda Davut’u bu deneyimlerden birinin hemen ardından görüyoruz. Ben Davut’un bu Mezmur’u kurtarılışından sonra yazdığına inanıyorum.

Tanrı, bu deneyimden sonra Davut’u ölüm çukurundan, balçıktan çıkarttı. Onu ümitsizlik ve depresyondan çıkarttı ve ayakları kaymasın diye sağlam kayanın üzerine yerleştirip yüreğine yeni bir ezgi koydu.

Tanrı’ya övgüler olsun! Biz de bugün eğer bunu Tanrı’dan ister ve O’nu beklersek kurtarılabiliriz. Çünkü “Tanrımız’ın” bize karşı “merhameti boldur” (Efesliler 2:4) ve “dilediğimiz ya da düşündüğümüz her şeyden çok daha fazlasını yapabilecek güçtedir” (Efesliler 3:20) ve bizi sıkıntılı ya da kayıp durumumuzdan kurtarma kuvvetine sahiptir.

“Çünkü RAB uludur, yalnız O övgüye değer” (Mezmur 96:4). Şimdi bile bu ayeti yazar ve üzerinde düşünürken, Rabbimiz ve Kurtarıcımız’ın yüceliğini görüyor ve hissediyorum. Buna karşın, yaşamakta olduğum bazı şeylerden, karşı karşıya olduğum bazı sıkıntılardan ötürü, o övgüyü dile getirmekte zorlanıyorum.

Dostlarım, İblis gerçektir ve en çok istediği şey, Tanrı çocuklarının acı çekmesi, hatta Rab’den uzaklaşmasıdır. Tanrı da onun kadar gerçek ve ondan daha güçlüdür ve zor zamanlarımızda bize yardım etmeye her zaman istekli ve bunun için yüce bir güce sahiptir. İblis’in bizi tuzağa düşürmek için her çalının ardında beklediğini düşünüyorsak, Tanrı’nın bizi tuzaktan korumak için çalının bizden yana olan tarafında olduğunu unutmayalım. Yapmamız gereken tek şey Tanrı’ya bakıp bize yardım etmesini istemektir.


Tanrı’ya bakıp bize yardım etmesini istemektir. Tanrı sıkıntıda hep yardıma hazırdır.