fbpx

Resim: geralt

İstefanos taş yağmuru altında, “Rab İsa, ruhumu al!” diye yakarıyordu. Sonra diz çökerek yüksek sesle şöyle dedi: “Ya Rab, bu günahı onlara yükleme!” Bunu söyledikten sonra gözlerini yaşama kapadı.Elçilerin İşleri 7:59–60

Dün İsa’nın, insanlığın kendisine karşı işlediği en büyük günahların ölüm sancısını çekerken, kendisine ihanet edenleri bağışlaması üzerinde düşünüyorduk. O metni okumuş ve İsa’nın bağışlamasıyla teşvik almış olabilirsiniz. Ama tam tersi bir tepki göstermiş de olabilirsiniz. Belki İsa’nın örneğine baktınız ve şöyle düşündünüz. “Ben Tanrı değilim! Böyle bir bağışlamayı benden nasıl isteyebilirsin?”

Bugünkü metinde, Yahudi yurttaşları tarafından taşlanan İstefanos’un öyküsünü okuyoruz. O Tanrı değil, sıradan bir adamdı. İstefanos, Mesih’in örneğini takip ederek taşların altında öldürüldüğü o anda, aynı ruhla fedakârca bağışlama gösteriyor. İstefanos kendisini taşlayan katilleri için nasıl dua edebildi? Bunun yanıtı imandır.

Kutsal Yazılar, İstefanos’u “imanla ve Kutsal Ruh’la dolu bir adam” olarak tanımlıyor (Elçilerin İşleri 6:5). Kutsal Kitap imanı şöyle tarif ediyor: “İman umut edilenlere güvenmek, görünmeyen şeylerin varlığından emin olmaktır” (İbraniler 11:1). İstefanos, Tanrı’nın vaatlerine sarsılmaz bir şekilde iman ediyordu. Kutsal Yazılar’ın görünmeyen gerçeklerini, hayatını riske atma pahasına kendisini suçlayan kişilere vaaz ediyordu.

Ne var ki zulmün ortasında bağışlamak için İstefanos’a cesaret veren sadece iman değildi. Kalabalık ona karşı geldiği hâlde, “Kutsal Ruh’la dolu olan İstefanos ise, gözlerini göğe dikip Tanrı’nın görkemini ve Tanrı’nın sağında duran İsa’yı gördü” (Elçilerin İşleri 7:55). Tanrı en zor deneme saatinde İstefanos’u Kutsal Ruh’un gücüyle destekledi. İsa, İstefanos’un O’nun güvencesine en çok ihtiyaç duyduğu zamanda, ona kendisini gösterdi!

Bu sizi teşvik ediyor mu? Düşmanlarınızla tek başınıza yüzleşmiyorsunuz. İmanla Tanrı’nın isteğini yapmak için O’nu izlediğiniz zaman, O bizzat sizinle geliyor! O sizin sağınızda duracak ve Ruhu en zor denenme anlarınızda size ihtiyacınız olan her şeyi sağlayacaktır. Çoğumuz İstefanos gibi şehit düşmeyeceğiz ama bizler de hayal edilemeyecek bağışlama göstermeye çağrılabiliriz. Durum buysa, imanda kalabilmek için ihtiyacımız olan cesareti bize vermesi için Kutsal Ruh’a güvenebiliriz.

İstefanos’un imanı, düşmanları kendisine taşlarla saldırırken “Ya Rab, bu günahı onlara yükleme” demesi için onu güçlendirdi. İstefanos’un tanıdığı Tanrı’nın, sizi bizzat tanıdığını bilerek cesaret bulun. Rab en karanlık saatinde İstefanos’la buluştu ve imanda kalması için ihtiyaç duyduğu her şeyi ona verdi. Tanrı aynısını sizin için de yapacaktır. Siz Mesih’e baktıkça ve yardım bulmak için dua ettikçe, O da başkalarını bağışlamaya çalıştığınız zamanlarda imanınızı güçlendirecektir.


Size karşı haksızlık eden kişiyi bağışlarken, Tanrı’nın imanda sizi güçlendireceğine inanıyor musunuz? En zor anlarınızda hangi konuda eksik kalacağınızdan korkuyorsunuz?