fbpx

Resim: Kelli McClintock

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: 1.Timoteos 6

Ama sen, ey Tanrı adamı, bu şeylerden kaç! Doğruluğun, Tanrı yolunun, imanın, sevginin, sabrın, uysallığın ardından koş.1.Timoteos 6:11

Eve giden uzun yolda giderken, yol altı yaşındaki oğlumuz için fazla uzun gelmeye başlamıştı. Arkamızda güneş batarken rahatsızlığının artmakta olduğunu da hissettik. Sonunda arka koltuktan birkaç soru geldi: “Baba, eve varmamıza ne kadar kaldı? Bu geldiğimiz yol mu? Bu yol bizi eve mi götürecek? Baba, arabada yeterli benzin olduğundan emin misin?”

Bir baba olarak, ona yeteri kadar benzin olduğu ve eve varmamıza az kaldığı konusunda güvence verdim. Ayrıca ona, bize eve giden yolu gösterecek bir haritamız olduğunu da söyledim. Korkuları yatıştı ve çok geçmeden babasına duyduğu güvenin de yardımıyla derin bir uykuya daldı.

Oğlumla aramızda geçen bu konuşma üzerinde düşünürken, çocuklarıma karşı sorumluluğumun yeni bir bilincine vardım. Çocuklarıma öğretme işini yeterince ciddiye alıyor muyum? Çocuklarıma Göksel Babam’ın benzerliğini resmediyor muyum? Bu çok büyük bir sorumluluk ve ayrıcalıktır!

Babalar olarak, yaşamlarımızı sürekli olarak Göksel Babamız’a göre biçimlendirmeliyiz. Göksel Babamız’a güvenmeliyiz. Kutsal Kitap’ı (haritayı) derinlemesine okumalı ve cennete (eve) giden yolu bilene dek onu incelemeye vakit ayırmalıyız.

Çocuklarımız neyle ilgilendiğimizi bilir. En çok hangi kitabı ya da dergiyi okuyarak zaman geçirdiğimizi görebilir. Her akşam maddi işler peşinde olarak evden uzaktaysak, onları bizim için ne kadar değerli oldukları konusunda ikna edemeyiz. Kilisedeki iş gecesinde yardım etmek yerine hobilerimize öncelik veriyorsak, İsa Mesih’in kilisesini oluşturmakla ilgilendiğimize inanacak mıdırlar?

Pavlus’un Timoteos’a talimatlarında (1.Timoteos 6:11–21), bize izlememiz gereken birçok talimat verilmiştir. Sorumluluğumuzu ve çağrımızı ciddiye alalım.


Yolunuza devam ederken, insanlara cennete giden yolu göstermeyi unutmayın.