fbpx

Resim: micheyk

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: 2.Korintliler 3

Ve biz hepimiz peçesiz yüzle Rab’bin yüceliğini görerek yücelik üstüne yücelikle O’na benzer olmak üzere değiştiriliyoruz. Bu da Ruh olan Rab sayesinde oluyor. —2.Korintliler 3:18

Florida’da çok güzel renkli resimli camları olan şık bir katedral var. Her pencere, İsa’nın hayatının önemli bir zamanını ya da olayını resmediyor. İlk pencere, İsa’nın Beythelem’deki ahırda doğumunu gösteriyor ve ondan sonraki her pencere, İsa’nın yaşamı ve hizmeti sırasında gerçekleşen önemli bir olayı sergiliyor.

Ancak Tanrı, bu yüce öyküyü anlatmak için kilise camları değil, kilisedeki insanların İsa Mesih’i yansıtan bir yaşam sürmelerini istiyor.

Bu pencereler için İsa’nın yaşamındaki hangi olayın resmedileceğine karar vermek zor olduğu gibi, bizlerin de Mesih’in yaşamından neyi sergileyeceğimizi seçmeye hakkımız yoktur. Birçok Hristiyan, sadece Mesih’in çabasız ve avantajlı niteliklerini yansıtmak ister ama iş O’nun gerçek bir öğrencisi olmaya geldiğinde sınavda başarısız olurlar.

Bir ayna, önündeki kişi ya da nesnenin gerçek temsilini yansıttığı gibi, biz de Tanrı’nın çocukları olarak, Tanrı’nın sevgili Oğlu’nun benzerliğinde olmaya çağrıldık. Tanrı bizlerin, İsa Mesih’in yaşamı, hizmeti, çektiği acılar, ölümü ve dirilişinin birer temsilcisi olmamızı ister! “Eğer O’nunkine benzer bir ölümde O’nunla birleştiysek, O’nunkine benzer bir dirilişte de O’nunla birleşeceğiz” (Romalılar 6:5).

Bugün yaşamınızın penceresindeki kendi düzenlemelerinizle insanları etkilemeye mi çalışacaksınız yoksa Rab İsa Mesih’in pak ve sadık bir yansımasını sunan bir ayna olmaya razı mısınız?


Dünya bana baktığında İsa’yı görebiliyor mu?