fbpx

Resim: weerapatkiatdumrong

Hazırlayan: Haluk Yılmaz

 İsa şu karşılığı verdi: “Kutsal Yazılar’ı okumadınız mı? Yaradan başlangıçtan ‘İnsanları erkek ve dişi olarak yarattı’ ve şöyle dedi: ‘Bu nedenle adam annesini babasını bırakıp karısına bağlanacak, ikisi tek beden olacak.’  Şöyle ki, onlar artık iki değil, tek bedendir. O halde Tanrı’nın birleştirdiğini, insan ayırmasın.” — Matta 19:4-6

Flört gösterileri biraz yeni bir fenomendir, ancak cinselliğin ticarileştirilmesi kavramı yeni bir şey değildir. Televizyon ağları, yayın platformları ve internet alanlarının tümü, insanların tanışıp aşık olmalarını anlatan programları gösteren programlara sahiptir; üstelik hepsi 30 gün veya daha kısa sürede! Çoğu zaman katılımcıları izleyici kazanmak için iyi olan dramatik durumlara itmek için entrikalar ve entrikalar ürettiler, ancak bunların uzun vadeli ilişki sağlığı için iyi olması mümkün değil. 

Bu dizilerin amacının, söylenenlere rağmen gerçek aşk olmadığını anlamalısınız. Dizi yapımcıları reyting istiyor ve genellikle oraya ulaşmak için gereken hikayeyi zorlayacaklar. “Sevgi” arayışı sadece bir kanca veya davranışlarının kabul edilebilir olduğuna dair bir rasyonelleştirmedir. Buradaki sorun şu ki, bu programları izleyen insanlar bunun normal olduğunu düşünüp kendi hayatlarını ve beklentilerini bu standartlara göre yargılamaya başlıyorlar ve deneyimleri örtüşmediğinde inciniyorlar. 

Peki bu dizilerde aşk değilse ne gösteriliyor? Temel cevap basit: şehvet. Hayvansal, ilksel şehvet. Güven ve fedakarlık temellerine dayanan sevgi dolu bir ilişki peşinde koşan insanlar, kimin fiziksel olarak en uygun olduğunu görmek için bir “fantezi süitinde” birkaç kişiyle sırayla yakınlaşmazlar. Bu sadece anlık bir arzuyu besleyen şehvetli zevkleri beslemektir. Kalp seviyesindeki uzun vadeli bağlantı ihtiyacı hâlâ bir aptalın kafası kadar boştur. 

Peki romantik aşkı nasıl tanımlamalıyız? Kutsal Kitap aşk ve şehvet hakkında ne söyler? 

Tanrı’nın romantik aşkla ilgili tasarımı, bir erkek ve bir kadının, ölümle ayrılana kadar birlikte olmalarıdır. Seksi, evlilik bağı içindeki sevginin nihai göstergesi olarak tasarladı.  

İsa şu karşılığı verdi: “Kutsal Yazılar’ı okumadınız mı? Yaradan başlangıçtan ‘İnsanları erkek ve dişi olarak yarattı’ ve şöyle dedi: ‘Bu nedenle adam annesini babasını bırakıp karısına bağlanacak, ikisi tek beden olacak.’ Şöyle ki, onlar artık iki değil, tek bedendir. O halde Tanrı’nın birleştirdiğini, insan ayırmasın.” Matta 19:4-6 

İnsanların uyumlu olduğundan emin olmak için test sürüşü yapılacak bir arabaya benzemez. Kutsal Kitap bize sevginin en büyük göstergesinin birinin başka biri için kendi hayatından vazgeçmesi olduğunu söyler (Yuhanna 15:13). Fedakarlık, bir başkası için kendi hayatından vazgeçmek anlamına gelebileceği gibi, diğer kişinin ihtiyaçlarını kendisinin önüne koymak anlamına da gelebilir. 

Şehvetli insanlar kendi başlarının çaresine bakarlar. Sevgi dolu insanlar başkalarına bakarlar. 

Şehvetli insanlar kısa vadeli tatmin ararlar. Sevgi dolu insanlar uzun vadeli taahhütler ararlar. 

Şehvetli insanlar başkalarını kullanır. Sevgi dolu insanlar başkalarını geliştirir. 

Tanrı’nın yollarının eski moda ve sıkıcı olduğu ya da O’nun tasarımının sizi mutsuz etmek için olduğu yalanına boyun eğmeyin. Tanrı’nın evlilik ve gerçek aşkla ilgili tasarımı, O’nu yücelten ve size ve tüm ailenize yıllarca fayda sağlayacak kalıcı, anlamlı taahhütlere sahip olmanıza yardımcı olmak için oradadır ve bu, Netflix’te bulduklarından çok daha iyidir! 


Neden İsa? Çünkü bize gerçek aşkın ne olduğunu gösterdi.