fbpx

Ardımdan gelin. Sizleri insan tutan balıkçılar yapacağım. —Matta 4:19

Bugünkü okuma parçamızda İsa’nın çalışmakta olan kişileri seçtiğine dikkat ediyoruz. Öğrenciler iş güç sahibi adamlardı. Kuşkusuz, hayatta erişmek istedikleri hedefler vardı. Bundan sonra İsa gelip, “Ardımdan gelin” demişti (Markos 1:17).

Bu sözler bana söylenseydi ben nasıl bir yanıt verirdim? Simun, Andreas, Yakup ya da Yuhanna’nın yerine kendimi koyduğumda acaba ben de İsa’yı izleme konusunda bu kardeşler kadar istekli olur muydum diye düşünüyorum.

Günümüzde de Mesih’in bir izleyicisi ya da öğrencisi olmak bizden aynı adanmışlığı talep eder. Kutsal Ruh bizi Tanrı’dan bir söz söylemeye yönelttiğinde ne yapıyoruz? Kilisemizde, Hristiyan okulunda ya da bir kardeş için bir iş yapılması gerektiğinde ne yapıyoruz? Birinci hedefimiz liderimizi, en sevdiğimiz kişi olduğunu söylediğimiz Kişi’yi izlemek olmalıdır. Tanrı’yı bütün kalbimizle sevdiğimizde, Tanrı’yı izlemeyi zaten isteriz.

Tanrı’nın önüne geçmeye çalışmayıp, geride kalıp ayağımızı sürümeyip O’nun ardından gittiğimizde yolu kaybetmeyiz çünkü Önderimiz İsa yolu bilir. Tanrı’ya övgüler olsun!

Ayrıca biz Tanrı’yı izledikçe bizi izleyenler için de iyi birer örnek olabiliriz. Bizi izleyen birileri hep vardır. Pavlus’la birlikte, “Mesih’i örnek aldığım gibi, siz de beni örnek alın” diyebilmek harika bir şeydir (1.Korintliler 11:1). Bizi izleyenlere doğru yolda örnek olalım.

Siz Tanrı’ya hizmet ederek O’na bir iyilik yapmıyorsunuz. Tanrı sizin Kendisine hizmet etmenize izin vererek sizi onurlandırıyor. —Victor Nyquist